راهکارهای ایجاد انگیزه برای مطالعه و درس خواندن برای نوجوانان

۱۹ مهر ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۴ کد : ۴۹۳۳۳ اخبار مرکز مشاوره مقالات
انگیزه برای درس خواندن در ابتدای سال تحصیلی بسیار قوی است اما با گذشت چند هفته کم کم انگیزه تحلیل می رود. ایجاد انگیزه برای درس خواندن شاید امری غیر ممکن به نظر برسد اما راه خود را دارد و نباید ناامید باشید. نداشتن انگیزه درس خواندن میتواند دلایل بسیاری داشته باشه و یکی از مهم ترین اونها نداشتن انگیزه هست. اصلا نگران نباشید! ما در این مقاله قصد داریم درباره راه های افزایش انگیزه برای درس خواندن در کنار شما باشیم که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.
راهکارهای ایجاد انگیزه برای مطالعه و درس خواندن برای نوجوانان

سرفصل های مهم این مقاله:
1. راه های ایجاد تقویت و انگیزه
2. چطور انگیزه را عملی و کاربردی یاد بگیریم؟
انگیزه برای درس خواندن در ابتدای سال تحصیلی بسیار قوی است اما با گذشت چند هفته کم کم انگیزه تحلیل می رود.  ایجاد انگیزه برای درس خواندن شاید امری غیر ممکن به نظر برسد اما راه خود را دارد و نباید ناامید باشید. نداشتن انگیزه درس خواندن میتواند دلایل بسیاری داشته باشه و یکی از مهم ترین اونها نداشتن انگیزه هست. اصلا نگران نباشید! ما در این مقاله قصد داریم درباره راه های افزایش انگیزه برای درس خواندن در کنار شما باشیم که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.
توجه داشته باشید که این موضوع از جهت تأثیرگذاری بر میزان موفقیت تحصیلی افراد؛ ارزشمند بوده و پرداختن به آن بسیار حائز اهمیت است. ما در این مقاله به تعدادی از روش‌های سودمند برای خلق انگیزه درس خواندن اشاره می‌کنیم، بنابراین اگر دستیابی به موفقیت‌های علمی‌ از آرمان‌های برجسته‌ی زندگی‌ شماست و به‌طور پیوسته با چنین مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنید؛ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.


 

انگیزه چیست؟
مسلما اولین سوالی که در مورد انگیزه به ذهن تان می رسد این است که اصلا انگیزه چیست ؛ انگیزه طیف وسیعی از جنبه‌های زیستی، هیجانی، اجتماعی و شناختی را شامل می‌شود که رفتار ما را شکل می‌دهد. واژه‌ی انگیزه معمولا به همان توضیحی گفته می‌شود که در بیان چرایی اعمال دیگران به کار می‌رود. به‌ عنوان مثال ، هنگامی که می‌بینید یک دانشجو هر شب وقت زیادی را صرف درس خواندن می‌کند، یعنی انگیزه‌ی زیادی برای تحصیل در رشته‌ی تحصیلی مورد علاقه‌اش دارد.
• چه دلیلی وجود دارد که شما تصمیماتی را اتخاذ می کنید و آن‌ها را در جهت معینی پیش می برید؟
• به چه دلیل است که در برابر موانع و مشکلات پافشاری می‌کنید و سعی می کنید از آنها عبور کنید؟
• اصلا انگیزه زندگی و علت همه تلاش ها و حرکت های انسان ها به سمت هدف برای چیست؟
علت و دلیل همه این ها در اصل به انگیزه های شما باز می گردد. این انگیزه و هدف است که کنترل رفتارها و افکار شما را در دست دارد و آنها را در جهت معیّنی پیش می‌برد. 

در واقع انگیزه ، نیرویی است که ما را به سمت انجام کارهایمان سوق می‌دهد و بزرگترین هل دهنده ما به سمت موفقیت است. اگر بخواهیم ساده تر توضیح دهیم می‌توانم بگویم انگیزه برای انسان مانند انرژی است که از طریق خوردن غذا به بدن می رسد. همان طور که بدن انسان بدون خوردن غذا نمی تواند انرژی بدست بیاورد و همچنین هیچ حرکتی نمی تواند داشته باشد اگر چه تمام شرایط دیگر را دارا باشد ، انسان هم بدون انگیزه و تلاش هرگز نمی‌تواند به سمت انجام هیچ کاری روانه شود و به موفقیتی در زندگی برسد.


راه‌های ایجاد و تقویت انگیزه برای درس‌ خواندن

1.روی هدف خود تمرکز کنید

اولین پاسخ برای سوال چگونه برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم ، این است که هدف گذاری خوبی کنید و دلایل بی انگیزگی خود را پیدا کنید. انگیزه در هرکاری و هر زمینه ای و برای رسیدن به هر موفقیتی اساسی ترین فاکتور است؛ از میان همه این انگیزه ها، انگیزه درس خواندن از جمله سخت ترین انگیزه هایی است که می توان آن را ایجاد کرد و مهم تر اینکه آن را حفظ کرد. مخصوصاً با وجود افراد منفی و سیل عظیمی از فارغ التحصیلانی که به اشتباه و بدون هدف درس خواندند و ماحصل حدود شانزده سال درس خواندن آن ها فقط یک برگه به اسم مدرک کارشناسی شده که عملا کاربرد چندانی هم ندارد!

2. برنامه‌ریزی داشته باشید
زمانی که گمان می‌کنید، کارها فراتر از توان شما هستند و زمان کافی برای انجام آن‌ها ندارید؛ کسل شده و اشتیاق خود را برای به سرانجام رساندن فعالیت‌ها از دست می‌دهید. یک برنامه‌ریزی منسجم و اصولی به شما کمک می‌کند وظایفتان را در بازه‌های زمانی کوتاه و مطلوب تقسیم نموده و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. این مسئله به شدت، انگیزه شما را افزون می‌کند
 

3.هدف را به اهداف کوچک تر تفسیم کنید
از اهداف کوچک شروع کنید، با خود بگوئید برای اولین روزهای شروع به کار، که انگیزه واقعا کم است، خواندن 10 صفحه کافی است! بله منظور ما این نیست که خود را در راه هدف هلاک کنید. لازم نیست که به سرعت وارد عمل شوید حتی اگر انگیزه ندارید، خیر این کار خیلی زود شما را دلسرد می کند و از پله ای که شروع کردید نیز چند پله پایین تر می برد، اما ما می توانیم اولین گام ها را تاتی تاتی مثل یک کودک نوپا شما را یاری کنیم، پس از مدتی انگیزه خودبه خود وارد عمل می شود. بی انگیزگی یکی از مشکلات شایع در دوران نوجوانی برای درس خواندن است.  ما در مرکز مشاوره و روانشناسی جهاددانشگاهی واحد الزهرا(س) می توانیم در زمینه کسب انگیزه به شما کمک کنیم.

 

برای مشاوره تحصیلی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره زیر تماس بگیرید:
تماس با شماره 

66728052-021

0901131575

4. به خودتان حق بدهید
شاید عجیب به نظر برسد اما یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که برای جلوگیری از بی‌‌علاقگی و ایجاد رغبت برای درس خواندن وجود دارد، این است که همیشه از خودتان انتظار پرانرژی بودن، نداشته باشید. به‌راستی‌که انگیزه نیروی محرکه برای رسیدن به اهداف است، اما همه ما گاهی در مراحل مختلف زندگی دلسرد و مأیوس می‌شویم. توجه کنید که سرزنش خویشتن در چنین شرایطی تنها سرکوب خلاقیت و انگیزه شما را به همراه دارد. اگر در این شرایط ناپایدار روانی، “خود شفقت ورزی” را در پیش بگیرید و درواقع برای بی‌انگیزه شدن آمادگی داشته باشید، مطمئناً هرچه سریع‌تر برای دستیابی به حالِ خوب خود و رسیدن به اهداف پیش‌رو تلاش خواهید کرد.


5.به خود پاداش دهید
پاداش دادن همیشه از سمت دیگران صورت نمی‌گیرد. اگر مجری خوبی برای برنامه درسی و تحصیلی خود بودید،‌ بابت مسئولیت‌پذیری و تلاش‌های بی‌وقفه؛ از خودتان تقدیر و تشکر به عمل‌آورید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید پس از اتمام برنامه هفتگی، به تفریح دلخواهتان بپردازید، سریال موردعلاقه‌تان را تماشا کنید، برای خود هدیه‌ای تهیه کنید و یا عزیزانتان را ملاقات کنید.


 6.باید کشف کنید و بفهمید که چرا مطالعه را به تعویق می اندازید
باید بفهمید که چرا از مطالعه و درس خواندن دور شده اید و انجام آن را همیشه به تعویق انداخته اید، اولین و مهم ترین قدم برای شروع مطالعه انگیزه است، تا می تواتید به خودتان انگیزه دهید.

7. برای ایجاد انگیزه تحصیلی تمام موارد را جدول بندی کنید
علت اصلی دوری شما از درس و تکالیف این است که موضوعات پیش رو خیلی بیشتر از حد تصورتان هستند. در واقع یکی از بهترین افزایش انگیزه برای درس خواندن این است که با برنامه پیش بروید و کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تر تقسیم کنید.
شما به یک برنامه طبقه بندی شده نیاز دارید، این برنامه جدول بندی شده است و شما باید هر تکلیف را در قسمت جداگانه ایی قرار دهید.هر روز قسمت مشخصی از این جدول ها را پر کنید.


8. متن را درک کنید ( تنها به حفظ کردن متن اکتفا نکنید)
یکی از راه های مهم و موثر در ایجاد انگیزه برای درس خواندن درک و فهمیدن متن است.
در واقع درک و فهمیدن متن خیلی مهم تر از حفظ کردن آن است، هرچند که حفظ کردن متن هم مهم است و در شرایطی خاص الزامی است.اما به طور کلی در طول مدرسه رفتن، از شما انتظار می رود که ارتباط بین مفاهیم مختلف را درک کنید.در واقع شما باید این اصول را به واقعیت ها نزدیک کنید، یا این که نتیجه گیری از واقعیت ها را یاد بگیرید.درک یک موضوع بسیار مهم تر از حفظ آن است بنابراین، این رویکرد به مطالعه نه تنها موثر است، بلکه باعث حفظ انگیزه هم می شود.


 9.انتظار نداشته باشید که همیشه انگیزه داشته باشید
یکی از روش ها برای جلوگیری از بی انگیزگی و ایجاد انگیزه برای درس خواندن این است که همیشه از خودتان انتظار انگیزه نداشته باشید.واقعیت این است که شما نمی توانید فردی را پیدا کنید که همیشه در هر شرایطی انگیزه داشته باشد. پس بنابراین شما نباید برای انجام هر کاری منتظر انگیزه باشید.در واقع دارا بودن حس انگیزه مهم است، ولی نه برای تحقق هر چیزی.

10.عوامل مزاحم در درس خواندن

 

برای مثال شما می توانید:
•    اینترنت خود را خاموش کنید
•    گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید
•    تلفنتان را در یک اتاق دیگر بگذارید
•    مکالمه های گروهی را قطع کنید
•    از گوشگیر استفاده کتید
•    تمام بازی ها را از روی موبایل، تبلت و رایانه خود پاک کنید
•    اگر توان شروع به کار ندارید، تایمری را روی پنج دقیقه تنظیم کنید
 
گاهی وقت ها شروع به انجام یک کار، سخت ترین قسمت هر کاری است.بنابراین اگر شما حس شروع به کاری را ندارید، می توانید یک تایمر را به مدت پنج دقیقه تنظیم کنید.همچنین میتوانید بگویید که بعداز این پنج دقیقه، می توانید کارا متوقف کنید.
این یکی از راه های افزایش انگیزه برای درس خواندن است که باعث می شود شما هر چه زودتر شروع به اقدام کنید.


11. مشاوره برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن
اگر پس از خواندن این مقاله و به کار بستن تمامی بندهای آن، احساس کردید هنوز مسائلی هستند که علی رغم رعایت تمام این نکات، بازهم در آن ها سردرگم هستید و احساس می کنید نیاز به کمک دارید، حتما از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید، شاید شما مشکلات عدم تمرکز و بیش فعالی داشته باشید که در این صورت مصرف میزان مشخصی از دارو و آموزش های مهارت های مطالعه توسط مشاور به شما کمک می کند، تا موفق باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی می توانید با ما تماس بگیرید.
دوستان گلم، انگیزه درس خواندن بیشتر از هر چیزی به خود شما ربط دارد، پس باید هنر آن را یاد بگیرید و مدام تمرین کنید تا در آن استاد شوید. پس فقط باید دو کار انجام دهید:
1.    مثل افراد موفق و باانگیزه فکر کنید
2.    مثل آنها عمل نمائید

 تماس با مرکز تخصصی خدمات مشاوره و روانشناسی جهاددانشگاهی واحد الزهرا(س)
آدرس مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی:
خیابان انقلاب. چهارراه ولیعصر. خیابان خارک. کوچه شهرود. نبش هنری کوربن0 پلاک 24. طبقه دوم
 تلفن تماس:             02166728052 
 شماره واتس آپ:     09010131575
 اینستاگرام:            Jdalzahra.pcsc


نظر شما :