برگزاری نشست لایو تنیدگی زایی و تنیدگی زدایی در بحران شیوع کووید ۱۹

برگزاری نشست لایو تنیدگی زایی و تنیدگی زدایی در بحران شیوع کووید ۱۹

۲۶ مهر ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۴ کد : ۲۳۸۸۳ آخرین اخبار
برگزاری نشست لایو تنیدگی زایی و تنیدگی زدایی در بحران شیوع کووید ۱۹

روز گذشت 25 مهرماه، نشست لایو با موضوع (تنیدگی زایی و تنیدگی زدایی در بحران شیوع کووید19) در پیج اینستاگرامی مرکز مشاوره و روانشناسی جهاد دانشگاهی واحد الزهرا با همکاری دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه الزهرا برگزار شد. در این نشست دکتر محمد قهرمانی خرم روانشناس و مشاور و درمانگر حوزه ازدواج و خانواده و دکتر روشنک خدابخش پیرکلانی دانشیار گروه روانشناسی و دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه الزهرا و روان شناس بالینی (ازدواج درمانی ،خانواده درمانی ،درمانگر اختلالات شخصیت ) با یکدیگر به گفت و گو پرداختند.
 در این گفت و گو به بیان تنیدگی های شکل گرفته در بحران کرونا مانند بالا رفتن آمار خشونت های خانگی، اضافه وزن، طلاق، محرومیت از ارتباطات اجتماعی، افزایش مشکلات روابط زناشویی، محرومیت از تفریح و استفاده از طبیعت، محروم شدن کودکان از حضور در فضای مدرسه و خطرآفرینی های فضای مجازی برای آنان و افزایش استفاده از فضای مجازی و در نتیجه بالا رفتن آمار مشکلات خانوادگی و سبک زندگی، سلامت، تحصیلی شغلی، روابط فرا زناشویی و... که نتیجه این عوامل چیزی جز افزایش تنیدگی در خانواده و جامعه نیست پرداخته شد.
دکتر قهرمانی به واکنش افرادی اشاره کردند که این بیماری رو جدی نمیگیرند و باعث ایجاد اضطراب در افراد دیگر میشوند. دکتر خدابخش نیز اضافه کردند که اینگونه افراد یا فاقد اضطراب مفید هستند و یا آن را به شدت سرکوب میکنند و یا ناآگاهی و عدم فعالیت فرهنگی مناسب در این حوزه این واکنش ها را در پی دارد.
دکتر خدابخش تعاریفی را درباره استرس و اضطراب، انواع اضطراب و درصد مقابله با اضطراب و آسیب هرکدام مطالبی را ارائه کردند. 
 دکتر خدابخش به بیان راهکار های تنیدگی زدایی پرداخته و به اهمیت آگاهی از ماهیت مشکل و شناخت فرصت ها و تهدید های این پدیده فراگیر، کنارگذاشتن اضطراب غیرضروری و تشخیص آنها اشاره کردند. همچنین داروی این مشکل را  اصلاح رفتار و اجتناب دانستند ضمن اینکه
نباید از مسئولیت دولت و جامعه برای کاهش اضطراب و تنش های افراد از راه های آموزش و هم افزایی و استفاده از تمام ظرفیت های کشور به صورت منسجم غافل شد.

در پایان نیز دکتر قهرمانی به جمع بندی مطالب عنوان شده در نشست پرداختند. 

برای مشاهده ویدئو نشست وارد لینک شوید

پارت اول: 

https://www.instagram.com/tv/CGaeJj1pGt8/?igshid=jklvd8z6yge9

پارت دوم:

https://www.instagram.com/tv/CGakfqoJKb1/?igshid=vz4qnf9lk37

کلید واژه ها: تنیدگی زایی تنیدگی زدایی کووید19 کرونا نشست لایو اربعین حسینی دکتر محمد قهرمانی خرم دکتر روشنک خدابخش


نظر شما :