لایو نشست به مناسبت اربعین حسینی

لایو نشست به مناسبت اربعین حسینی

۱۷ مهر ۱۳۹۹ | ۱۶:۴۰ کد : ۲۳۶۱۵ آخرین اخبار فرهنگی
نشست لایو شب گذشته به مناسبت اربعین حسینی با حضور خانم دکتر عبدالباقی و دکتر ندا ملکی برگزار شد.
لایو نشست به مناسبت اربعین حسینی

نشست لایو شب گذشته به مناسبت اربعین حسینی با حضور خانم دکتر عبدالباقی و دکتر ندا ملکی برگزار شد.

در این نشست به بیان حماسه آفرینی زنان ونقش آنان در واقعه کربلا و اتفاقات پس از آن و همچنین نحوه عزاداری آنان در مجلس یزید و تاثیرات آن بر روند حوادث پس از واقعه عاشورا و پایبندی آنان بر حفظ حجاب و عفت خود در سخت ترین شرایط پرداخته شد. خانم دکتر عبدالباقی ضمن بیان نقش زنان در زنده نگهداشتن واقعه کربلا در مورد تاثیرات آنان با وجود تاکید امام حسین علیه السلام  بر ماندن در خیمه ها طبق سنت نبوی  بر روی میدان جنگ نیز مطالبی را عنوان نمودند از جمله داستان زنی به نام ام وهب در میدان کربلا.

خانم دکتر ملکی در بخشی به نگرانی امام حسین علیه السلام حتی در لحظه شهادت برای نوامیس خود و به غارت رفتن خیمه ها و حساسیت حضرت زینب و حضرت سکینه سلام الله علیها بر حجاب و عفت خود اشاره کردند.

در ادامه خانم دکتر عبدالباقی در مورد  حفظ لطافت و زنانگی زنان حاضر در این واقعه و خاندان بنی هاشم در کنار غیرتمندی و ایمان مثال زدنی آنان به راه امام حسین علیه السلام و  در کنارهم قرار دادن این دو ویژگی در دنیای امروز و تفاوت این نگاه با نگاه تک بعدی غرب مبنی بر کنار گذاشتن زنانگی صحبت کردند.

 خانم دکتر عبدالباقی به بیان تفاوت های خانواده سیاه و سفید در واقعه عاشورا نیز پرداختند و بنی امیه را به عنوان خانواده سیاه معرفی کردند که حاصل یک شجره خبیثه هستند که از ویژگی های آنان عدم نجابت و بی اصالتی آنان است.
در بخشی از گفت و گو نیز به سوالات کاربران حاضر در گفت و گو نیز پرداخته شد.
در پرسشی، یکی از کاربران عنوان کرد که شبهه ای مطرح است بدین عنوان که در اسلام به هویت انسانی زن کمتر از هویت او در خانواده تاکید میشود؛خانم دکتر عبدالباقی نیز در پاسخ به این شبهه عنوان کردند که بابررسی آیات قرآن به این مهم دست پیدا میکنیم که قرآن نیز به تساوی میان زن و مرد تاکید دارد و در سیره ائمه نیز میبینیم که ایشان بسیار  بر حفظ کرامت همسران خود پایبندند به طوریکه فرماندهی واقعه عظیم کربلا نیز پس از آن واقعه به حضرت زینب سلام الله علیها سپرده شد که تربیت شده ی این خاندان و این آموزه هاست.
 

کلید واژه ها: اربعین لایو نشست لایو اربعین حسینی


نظر شما :